Види грибка

Види грибка та інших споріднених шкідників

Види грибка та інших споріднених шкідників


Види грибка. Пліснявий грибок — різні гриби (в основному, зіго- і Аскоміцети) утворюють розгалужені міцелії без великих, легко помітних неозброєним оком, плодових тіл.

Цвіль — це колонія одноклітинного грибка, що розвивається із спор, які в «законсервованому» стані у величезних кількостях постійно присутні в повітрі. Спори «прокидаються» для інтенсивного розмноження, як тільки для цього з’являються сприятливі умови: підвищена вологість і тепло.

Цвілеві грибки (цвіль) ростуть на бетоні, фарбі або камені. Спостерігати їх можна у вигляді плям або точок чорного, бурого, блакитного або зеленого кольорів. Бувають також і світяться, фосфоресцирующие колонії грибів, але фасаду вони не страшні. Цвіль руйнує будівельний і обробний матеріал мало не вщент, примушуючи все частіше проводити ремонт, а іноді і перебудову будівель.

Чорна цвіль
Колір цього виду цвілі залежить не тільки від її виду, а й від стадії розвитку, а також матеріалу, на якому вона виростає. Як правило, чорний колір мають такі штами:

Ulocladiumчетверта група патогенності, вражає не тільки матеріали, але і продукти. Дуже вимогливий до наявності вологи.

Cladosporium —  на початковій стадії безбарвний, крім чорного, може приймати великий спектр кольорів. Найбільш небезпечний для насіння і рослин, не вимогливий до вологи, може розвиватися при низьких температурах. Найбільш часто зустрічається грибок на відкритому повітрі в літній час. Деякі види харчуються дизпаливом і паливно-мастильними матеріалами, чому отримали назву гасовий гриб. Також вражає інші види матеріалів. При проведенні мікологічних обстежень у нас він знаходитися на третьому місці за частотою виявлення, слідуючи за Penicillium і Aspergillus.

Penicillium  гриби даного сімейства грають величезну роль навколишньому середовищу, активно використовуються в фармацевтиці для приготування ліків, У харчовій промисловості для приготування вишуканого сиру з білою цвіллю. Але деякі штами, такі як Penicillum marneffei і Penicillium spp. відносяться до 3 і 4 групи патогенності і представляють істотну небезпеку для здоров’я людей, крім того, вони дуже часто зустрічаються в квартирах.

Alternaria  дуже поширений грибок четвертої групи патогенності. Найбільш часто вражає фрукти і овочі, але може рости і на шкірі і в дихальному шляху у людей. Іноді має сіре забарвлення, налічує близько 300 штамів.

Aspergillus відноситься до вищих цвілевих грибів, і в залежності від типу відноситься до 4 і 3 групи патогенності. Цей вид цвілі викликає у людей і тварин аспергільоз. Сама грибниця спочатку має білий колір, але її суперечки чорного кольору. Найбільш часто зустрічається в приміщеннях.

Chaetomium типово забарвлений в чорний колір. Часто викликає у людей алергію. Основну небезпеку становить при попаданні в травний тракт. Відомі смертельні випадки викликані цим грибом

Phoma четверта група патогенності. Практично завжди грибниця чорного кольору, а суперечки безбарвні.

Wallemia забарвлений в чорний колір, не представляє серйозної небезпеки для людини, але відноситься типу ксерофіли, тобто може зростати в умовах невеликої вологості і високих температур, що викликає деякі проблеми при боротьбі з ним.

Біла цвіль
Біла цвіль на відміну від чорної цвілі викликає набагато менше занепокоєння у людей. Найчастіше її можна зустріти на землі, дереві, рослинах, хлібі і сирі. У квартирах вона зустрічається, як правило, в квіткових горщиках і досить рідко на стінах. Часто висолів на стіні приймають за білу цвіль. Відрізнити висолів від грибка досить просто і без мікроскопа. Висолами має кристалічну структуру і кришиться в руках, а грибок розминається. Природно перед перевіркою необхідно надіти рукавички, тому що цвіль не можна брати в руки. Якщо біла цвіль завілась на землі в квітковому горщику, деякі штами загинуть при регулярному поливі розведеної лимонною кислотою.

Грибки синяви
Грибки синяви вражають клітковину дерева, а поверхня дерев’яного будинку забарвлюють зовсім не в благородний сіро-синій колір. Збиток від синяви не тільки естетичний. Вона легко проникає через лакофарбову плівку і цим створює своєрідні «водопроводи». Вона прокладає шляхи для проникнення води, які, в свою чергу, підвищують вологість деревини. Тоді вже ніщо не перешкоджає проникненню і закріпленню по сусідству і цвілі. Особливо схильна до впливу синяви сосна.

Грибки гниття також нападають виключно на деревину. Гниль існує декількох видів — бактеріальна, бура і біла.

  • Бактеріальна гниль роз’їдає деревину зсередини. Вражений матеріал помітно сіріє або темніє, а його міцність помітно погіршується — бактерія, викликає місцеве розкладання целюлози.
  • Біла гниль руйнує не тільки целюлозу, а й лігнін, отже, колір деревини не особливо змінюється.
  • Бура гниль призводить до розколювання дерева.

При появі вологої гнилизни на матеріалі з’являться смуги від жовтуватого до темно-коричневого і навіть чорного кольорів, а після них — тріщини. Якщо суха — то уражене дерево набуває коричневого кольору, стиснеться і незабаром почне розколюватися уздовж і поперек волокон.

Актиміноцети
Актиноміцети — щось середнє між грибами і водоростями. Вони не тільки псують зовнішній вигляд, але і руйнують волокна, а також викликають розм’якшення деревини, завдаючи непоправної шкоди дерев’яним конструкціям. Для чого потрібно все це знати? Щоб ефективно боротися зі шкідником. Адже якщо використовувати хімікати, призначені для боротьби з вологою гнилизною, наприклад, для сухої гнилі, то це призведе до прямо протилежного результату: грибок почне розвиватися швидше.

Висоли
Висоли — білий, рідше кольоровий, соляної або лужної наліт, що виникає на стінах, в основі якого лежать нерозчинні сульфати, карбонати і силікати. Утворюється внаслідок переміщення води разом з солями усередині матеріалу. У суху погоду соляний незамерзаючий розчин спрямовується до поверхні породи. Вода випаровується, а солі кристалізуються, залишаючись на стіні у вигляді білого нальоту. Зазвичай уражаються фасади з бетону і цегли, а також оброблені штукатуркою або облицьовані мармуром. Та ж кристалізація відбувається і всередині матеріалу. Виростають в порах матеріалу кристали починають розклинювати стінки пір. В результаті з’являються тріщини, і матеріал руйнується.

Найстрашнішим ворогом дерев’яних будинків вважається білий домовий гриб. За один місяць він здатний «з’їсти» чотирьох сантиметрову дубову підлогу, тому раніше в селах будинок, яку вражав цей гриб, негайно спалювали, щоб врятувати від зараження інші будови.